Strefy TRA na wschodnich granicach Polski.

• Proszę wszystkich o przeniesienie dyskusji z mojego lotu TUTAJ do tego wątku. Będzie wygodniej.

• Przeanalizowałem wiele aspektów procedury dotyczącej używania przestrzeni w strefach TRA 126-130. Nie ma i nie będzie absolutnie idealnego rozwiązania. To co zostało wypracowane oficjalnie z SG musi być po stronie środowiska paralotniowego dopracowane dla celów praktycznych. Istotnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo będzie rozgłaszanie informacji o zgłoszeniach do BOSG przelotów paralotni w tych strefach. Pracujemy nad tym aby powstało na XCPortal okienko informacyjne o tym kto i na jaki dzień (w jakich godzinach) zgłaszał dane TRA i kto jest koordynatorem naziemnym i na jakiej częstotliwości trzeba nasłuchiwać, aby usłyszeć komunikat odwołania zgody. Sprawa jest niebanalna, więc minie trochę czasu nim wszystko zostanie dopracowane. Każde sugestie usprawniające procedurę będą pomocne.

• Co do kwestii podnoszonych przez kolegów Jarka Samulaka i Grzegorza Wawrzkiewicza, to uważam, że procedura przedstawiona przez SG jest niewykonalna i w żaden sposób nie zabezpiecza pilotów przed potencjalnym niebezpieczeństwem, ponieważ istnieję bardzo duże ryzyko, że piloci będący na obszarze strefy po odwołaniu zgody nie będą w stanie być poinformowani o tym fakcie. Tym bardziej, że w dotychczasowych lotach koordynatorzy byli jednocześnie użytkownikami TRA, a jak wiemy łączność telefoniczna i radiowa jest mocno ograniczona w takiej sytuacji. Dodatkowo pozostaje aspekt legalności używania pasma amatorskiego do celów powiadomień. Do chwili obecnej nie wypracowano jeszcze formalnych rozwiązań w oparciu o legalne częstotliwości PSP.

• Marek to, że procedura przedstawiona przez SG jest (Twoim zdaniem) niewykonalna i w żaden sposób nie zabezpiecza pilotów przed potencjalnym niebezpieczeństwem wcale nie usprawiedliwia łamania prawa!!! Jeśli uważasz, że czegoś nie da się zrobić lub czynność ta jest niebezpieczna to tego NIE RÓB!!! Dziwne tłumaczenie, jeśli zgłoszenie lotu przez strefę Twoim zdaniem nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa to, co gdy takiego lotu w ogóle nie zgłosiłeś? Wtedy jest bezpieczniej? Brawo panie sędzio.
    Marek, jesteś świetnym pilotem. Umiejętnościami i doświadczeniem nie dorastam Ci do pięt i nie o to chodzi, że jak usuniesz ten lot to będę miał szansę prześcignąć Cię w klasyfikacji końcowej, bo tak nigdy nie będzie, ale jeśli usuwasz loty innych pilotów właśnie za strefy, może inni nie wrzucają nawet lotów z naruszeniem stref (jak widać każdemu się może zdarzyć) ze względu właśnie na konsekwencje to i Ty powinieneś je ponieść. Nie znamy się, chyba raz Cię gdzieś na jakiejś górce widziałem, ale jak usunąłeś swój lot po pierwszych informacjach, że wleciałeś w strefę pomyślałem, że honorowy z Ciebie gość jak zero tolerancji to i dla siebie też, ale po sztucznym usprawiedliwianiu się i przywróceniu lotu… sam dopowiedz sobie resztę. A te sto pięćdziesiąt osiem kilometrów to dla Ciebie pikuś i jeszcze w tym sezonie nie raz tyle zrobisz a po tej całej akcji zrobisz to mam nadzieję zgodnie z prawem, bo przecież o to cały czas chodzi.

• Jarku, nie przejmuj się, wszystko będzie dobrze. Ja mam swoje bardzo ważne motywacje w tym, aby ta dyskusja trwała do momentu, aż wszyscy wyciągną z tego właściwe wnioski. Nie mamy jednogłosu w środowisku, a taka sytuacja pozwala nam myśleć wszystkim kolektywnie nad rozwiązaniami, które są ważne dla wszystkich latających. My nie po to budowaliśmy ogromnym wysiłkiem (ponad 4 lat) XCPortal, żeby iść drogą starych błędów. Mi nie zależy na tym absolutnie, abym tym lotem cokolwiek wygrywał. Są inne ważne kwestie dotyczące współzawodnictwa i fair-play, które się teraz rozstrzygają poza moją osobą. Bądźmy cierpliwi. Rozwiązania przyjdą niebawem i wierzę, że będą tak sprawiedliwe, jak być mogą, bo chcę zakładać dobrą wolę ludzi, którzy te problemy rozstrzygają.

Zaloguj się, aby odpowiedzieć.