Loty w konkursach - wygląd

• administrators

Takie propozycje:

tak jest teraz:
    Selection_045.png

kolorki kolejne oznaczaja typy lotów wg wymagań (jakie to kolorki to akurat malo ważne w tej chwili). Pomarańczowy to FAI, niebieski płaski, zielony to otwarty a 3 szare to loty dowolne. Osoba na pierwszym miejscu ma zeskalowany wykres tak, że zajmuje 100% szerokości czyli w tym przypadku 1324.88 pkt = 100%. Dzięki temu poszczególne loty zajmują odpowiednie części. Osoba na miejscu drugim ma wyskalowane loty odpowiednio do tego pierwszego i teraz widać wyraźnie, że Maciej Ziętara poleciał lepszy FAI niż Łukasz, natomiast poleciał dużo gorszy trójkąt płaski i troche lepiej otwarty. Widać też, że Wojciech Chyla wrzucił tylko 3 loty i nie ma żadnych lotów dowolnych.

Po najechaniu na kolorowy pasek pokazuje się wynik w pktach w tooltipie lub cokolwiek innego może sie pojawić. Po kliknięciu przechodzimy do lotu.

Wersje alternatywne poniżej, ponieważ Marowi wydawało się bezsensu powyższe:
    Selection_046.png
    Tu jest wszystko na jednym ekranie, żeby nie tracić czasu na rozrysowywanie. W każdym razie:
    Anna Kowalska ma zaznaczone 6 lotów z tymże każdy z typów lotu jest wyskalowany tak, że 100% paska to najdłuższy lot danego typu w danym konkursie - czyli jeśli ona nie ma największej FAI to ma ktoś niżej. Widać za to ile brakuje jej do najdłuższego lotu w danej kolumnie. Kolory jak wyżej oznaczają typ.

Pasek postępu przy Annie oznacza sumę punktów do pierwszego miejsca (wiem, że ma napisane ze jest na 1szym, ale załóżmy ze nie jest) - ten pasek jest opcjonalny i może być również przy wersjach z pana Label 2

Pan Label 2 ma też rozłożone nakolumny, ale w jednym kolorze, żeby nie bylo zbyt kolorowo. W wersji niebieskiej w 1szym i ostatnim typie lotu ma 0 pkt czyli nie zrobił loty

słucham uwag i propozycji i wołam tych aktywnych: @KubaSto @mani3kxc @jerzu @Ko-Ka

• Moim zdaniem bardzo sensowna koncepcja. Muszę się zastanowić nad szczegółami, ale pierwsze co mi przychodzi do głowy, to że sprawdzi się to w górze tabeli, ale poniżej ~50 miejsca dwupixelowe pypki za relatywnie udane loty mogą być deprymujące dla pilotów.

Jakiekolwiek rozwiązanie planujesz, warto by testować na danych z różnych miejsc tabeli.

• administrators

Narysuje to też w wersji z dołu tabeli. Ale to też już było przemyślane, nie będzie 2px tylko sie zrobi sensowne minimum typu 20 czy 40px poprostu, tak zeby tooltip zadziałał.

Bardziej mi chodziło narazie o ogólną opinie na temat tego innego (nowatorskiego lub z dupy) pomysłu.

Napisz jeszcze czy mówiłeś o tej pierwszej propozycji czy drugiej

• Podobają mi się wszystkie opcje. Ale najwięcej zalet ma według mnie pierwsza - jest prostota, intuicyjna i najbardziej przydatna w analizie przebiegu rywalizacji.

Dwa warianty alternatywne też dają fajne możliwości analizy, ale wydaje mi się, że mogą być mylące/mało przydatne bo:
    jeśli każdy odcinek jest wyskalowany względem najlepszego lotu danego typu, to nie jest to kluczowa informacja. Bo ścigamy się sumą punktów, a to że fajkę mam 30% krótszą niż najlepsza czyjakolwiek fajka, to nic mi z tego nie wynika znaczącego.

To może taka hybryda:

ranking-v2.png

Czyli pasek główny jak w opcji 1, a po najechaniu (kliknięciu?) rozwija się lista tych lotów skalowana jak w opcji 2.
    (uwaga - dane z dupy i się nie składają w poprawną całość)

• administrators

Możesz się analizować ;)

Selection_054.png

w wersji z końca tabeli jest troche lipa
    Selection_056.png

• Te paski szczegółowe proponuję podpisywać kilometrami a nie punktami. Nie ma potrzeby w punktach, bo porównuje się to samo do tego samego, więc nie trzeba stosować mnożnika w tym zestawieniu, a łatwiej się analizuje / kalkuluje.

Nie mam pomysłu na dół tabeli. Przy takiej rozpiętości wyników trudno o jakiś uniwersalny sposób.

• administrators

Tylko jeszcze mam watpliwosci czy kolorowac w zaleznosci od obowiazkowego typu lotu czyli od tak jakby kolumny czy od typu lotu. bardziej mialoby sens od typu kolumny. nie wiem czy to jest jasne co pisze, ale konkurs xcportal ma obecnie
    fai/trojkat/otwarty/dowolny/dowonly/dowolny

jest pokolorwane teraz pomaranczowy/niebieski/zielony/szary1/szary2/szary3 i teraz jak rozwiniesz to co do czego porownujemy? lot w 4 kolumnie jest dowolny, moze byc FAI moze byc otwarty. nie wiem czy to wtedy ma sens, tymbardziej uwzgledniajac wasze prosby co do doboru lotu (jesli nie ma fai to bierz trojkat i licz jak fai bo moze bedzie lepiej)

czy to zrozumiale czy napisac jasniej o co mi chodzi?

• Rozumiem Cię.

Ale jedna ważna poprawka - my nie proponujemy żeby liczyć jak fai. Odwrotnie - jeśli brakuje ci otwartego przelotu, albo masz gorzej punktowany niż trójkąt liczony jak przelot otwarty, to powinno się liczyć ten trójkąt. Czyli za przelot otwarty może robić dowolny lot (także trójkąt) liczony algorytmem na przelot otwarty (czyli w przypadku trójkąta z obciętymi cholernie punktami).

Kilometry zamiast punktów to zły pomysł - wycofuję się.
    Kolorowanie może tak:

ranking-v3.png

Czyli kolorwanie pasków kolorem kolumny, ale dodatkowo informacja ikonką co to za typ.

Tylko nie wiem jakie maksy powinny być dla tych trzech ostatnich pasków (dowolny typ) - chyba max tego typu który ty masz liczony.

• Czy będzie możliwość reorganizacji lotów w sensie zmiany kolejności lotów branych do analizy czy to są loty kolejno wyświetlane w zależności od daty wrzucenia?

• administrators

To nie są loty w zależności od daty wrzucenia tylko najlepsze loty jakie mogłybyć w danym konkursie w zależności od jego konfiguracji. Raczej nie będzie możliwości reczenj reorganizacji lotów tylko napiszemy jakiś prosty algorytm który będzie optymalizował loty konkursowe tak, aby ich suma była zmaksymalizowana.

ew nie zrozumiałem o co pytasz

• chodzi mi o to, że chciałbym np. porównać dwa loty konkursowe mój i Siwego oba loty mogą znacząco się różnić a chciałbym je mieć jeden pod drugim, żeby zobaczyć różnice, jak by była opcja drag enad drop to bym sobie mógł przenosić loty (jeden pod drugi) w obrębie konkursu

• administrators

narazie nie planujmy takich ficzerów, bo to jest pewnie z dzień roboty. Możemy pomyslec o tym na przyszlosc jak wazniejsze rzeczy zostana zrobione, a cala reszte rozumiesz? ktora wersja jest wg Ciebie lepsza?

• Ja nie wiem czy coś mądrego jeszcze powiem. Opcja pierwsza, czyli ta, która nie podoba się Maro mi się podoba (nie dlatego, że się Maro nie podoba :-) )
    Jeśli zostaną zachowane proporcje (tj. większy pomarańczowy pasek Maćka oznacza dłuższy lot niż Łukasza) to ok, ale znów pozostaje problem krótkich pasków, bo chcąc uniknąć pypków tracimy reprezentację długości lotu, bo będą wyświetlane jako 20px czy coś.
    Bym tylko proponowal, zeby rzeczy sie rozwijaly po kliknieciu a nie najechaniu.

A jak będą 2 loty FAI to się zsumują w dłuższy pasek, czy będzie inny odcień żółtego?

Jeszcze tak się zastanawiam nad tymi najsłabszymi lotami, żeby uniknąć króciutkich kilku-pixelowych pasków, można wyświetlić jeden pasek (sumę wszystkich lotów) w kolorze jakimś tam (np biały w ciemnej ramce) i po rozwinięciu by się pokazywały już normalnie zeskalowane. Albo biały kolor zostaw dla dowolnych, a ten zespolony byłby szary. Taki pomysł, pewnie nie dobry.

• A mi się te paski jakoś nie podobają. Ale nie mam innego pomysłu, po prostu podobało mi się tak jak było.

• Piotrze myślę, że to tylko kwestia przyzwyczajenia. Zgadzam się z tym co napisał Kuba wersja pierwsza z rozwijanym paskiem z poszczególnymi lotami. Wydaje mi się to najbardziej czytelne. Poniżej 50 czy tam któregoś miejsca paski kolorów powinny być już chyba takiej samej długości a różnica powinna być już widoczna tylko w punktach zapisanych poniżej. Trzeba by wtedy ustalić jakieś minimum np.5km od których pasek będzie się wydłużał a każdy lot poniżej tych 5 km będzie miał taką samą ilość px.

• administrators

Też myśle że to kwestia przyzwyczajenia, ale planuje i tak wrzucić opcjonalną zmiane pokazywania na tabelke. Zrobienie samej tabelki nie jest problemem, problem tylko jest większa ilość czasu potrzebna na utrzymywanie dwóch wersji tabelek (bo komuś sie rozjedzie i trzeba naprawić, tylko jednemu tabelke a drugiemu karteczke)

• Wydaje mi się Lechu, że to trochę bez sensu albo zmieniamy albo nie. Paski już nawet trochę polubiłem ;)

• Wg. mnie pierwsza wersja lepsza, jeżeli chodzi o wygląd to jak zawsze każda zmiana jest źle przyjmowana bo przyzwyczajamy się do funkcjonalności interfejsów, ale to co tu jest zaprezentowane to standard, który pojawia się w nowych aplikacjach i jest ujednolicony za chwilę będziecie mieć podobną wizualizację danych w telefonach jak już nie macie i szybko się przyzwyczaimy.

• administrators

Jeszcze wzorując się na lotach ze startowisk powstała taka wersja. Nie wiem jeszcze co zrobić z tą prawą częścią - tam gdzie jest logo, regulamin itd (jest niepoukładana kompletnie). Chodzi tylko o sam pomysł.
    Od razu mówie że nie mogły być kwadratowe bo zajmowały za dużo miejsca na wysokość.
    Selection_096.png

• administrators

Tak to wygląda zakodowane. Jesli nikt sie nie odezwie to pewnie zakoduje w tej formie bo inaczej nigdy sie tego nie uda skonczyc

Puchar Beskidu Wyspowego czyli 4 loty typu dowolnego
    Selection_097.png

XCPORTAL 2015 Woman
    Selection_098.png

• Jeśli wymagany jest lot konkretnego typu np. trójkąt płaski to na kolorowym tle wygląda ok. W przypadku lotu dowolnego poza np. 3 obowiązkowymi może warto dać ikonę typ lotu ale na szarym tle?

Zaloguj się, aby odpowiedzieć.