Płatności

• Rozchodzą sie wici, że będą opłaty. Chciałbym wyrazić swoją opinię.
    Wg mnie jakikolwiek model płatności opart na pay-to-win byłby katastrofą.
    Gdyby udział w głównej rywalizacji był uzalezniony od opłaty - na bank będą piloci z czołówki którzy nie będą płacić - a to spowoduje upadek znaczenia/prestiżu tej rywalizacji.

Ale mam dla Was pomysł na model płatności:
    Loty płacących użytkowników zostają po sezonie, a niepłacących znikają z rozpoczęciem nowego sezonu. Czyli de facto - opłata za prowadzenie książki lotów.

*wyłączyłbym spod tej zasady loty w Tabeli Życiówek (z tych samych przyczyn)

• W mojej ocenie Kuba Twoja propozycja nie da oczekiwanych rezultatów. Mało kto zdecyduje się na płacenie za książkę lotów. Od samego początku mówiliśmy, że XCP jako książka lotów zawsze będzie za darmo. Ja będę lobbował, aby najbardziej prestiżowy konkurs na XCP miał oplatę wpisową rzędu 60 PLN na sezon. Dla tego konkursu będziemy załatwiać u sponsorów porządne nagrody - nie tylko dla zwycięzców, ale też dla tych, którzy zobią np. największy postęp w stosunku do poprzdeniego sezonu. Bez finansowania XCP skończy tak jak XCC. W niczyim interesie nie będzie dalszy rozwój - a na to trzeba poświęcać dziesiątki godzin w miesiącu, żeby to miało sens, opłacić hosting serwerów, zapłacić licencję do PAŻP za udostępnianie AUP. To są koszty liczone w tysiącach PLN a nie pojedynczych złotówkach. Trzeba mnieć tego świadomość i budować zrozimienie, że za porządne rzeczy się po prostu płaci, albo projekt nie bedzie się rozwijał, nie będzie nowej jakości, nowe pomysły nie będą rezlizowane.

• Ja rozumiem ideę brania kasy za pracę. Martwię się tylko, że jeśli najbardziej prestiżowy konkurs na XCP miałby opłatę wpisową rzędu 60 PLN na sezon, to szybko przestanie być najbardziej prestiżowym konkursem w Polsce, bo prestiż zależy od poziomu zawodników, a obstawiam, że będzie grupa znaczących pilotów, którzy nie zapłacą.

Wyobrażam sobie dekorację zwycięzców na koniec sezonu, kiedy zwycięzca wie, że jest na podium tylko dlatego że kolega X nie zapłacił i się nie liczy w klasyfikacji, chociaż wrzucił lepsze loty na inny serwer. On wie, wszyscy wiedzą, cały ten prestiż poszedł się paść. Choć być może nowe skrzydło w nagrodę złagodzi trochę złe samopoczucie, to fakt. Tylko że w modelu jaki proponujesz zainteresowani płaceniem byliby tylko piloci z ambicjami na zwycięstwo. Nie wiem czy na skrzydło się uzbiera.

XCPortal wszedł na bardzo niewdzięczny rynek. Może uda się zmienić reguły na nim panujące, ale byłbym ostrożny z optymizmem.

Ja bym próbował mniejszych opłat ale od większej grupy, czyli targetował do całej społeczności a nie do “sportowców”. Wizja zniknięcia wszystkich wrzuconych lotów z początkiem nowego sezonu mogłaby wielu zachęcić do wyłożenia 10-20 zł żeby je zachować. Większość pilotów zarzeka się że tabelki ich nie kręcą i siłą rzeczy większość uważa o sobie że nie ma szans na nagrody, a 60 zł to sporo.

Nagroda za postępy to bardzo fajny pomysł, ale cały czas kierowany jednak do mniejszości.

Jeśli faktycznie obiecywaliście, że książka lotów zawsze będzie za free, to jest to faktycznie problem.

Trudna sprawa.

• Idea płatności za konkurs ogólnopolski jest według mnie trudna do ogarnięcia. Myślę że bardziej sensowne jest ustalenie jakiejś stawki za konkursy regionalne. Ja i tak będę na WZ SPBW wnioskował o takie zmiany regulaminów, żeby kwalifikowane były tylko osoby wpłacające kase na stowarzyszenie. Warunki płatności za ZPBW i PBW ustalimy osobiśie.

Piotr

• A może dałoby się zrobić tak, że w wersji bezpłatnej pozostają funkcjonalności i wygląd dotychczasowego xcportalu (w tym darmowa książka lotów), a żeby mieć dostęp do nowej, lepszej wersji i wszystkich funkcjonalności trzeba będzie płacić. Wydaje mi się, że opłata rzędu 30 - 40 zł rocznie nie powinna odstraszać. Po roku okaże, się ile osób zdecydowało się płacić i wtedy ewentualnie można będzie podjąć decyzję o zamknięciu xcportalu 2.0 i utrzymaniu jedynie nowej wersji, płatnej dla wszystkich. Kto nie płaci nie może się zalogować i dodawać lotów, ale swoje dotychczasowe loty może sobie oglądać ;)

Zaloguj się, aby odpowiedzieć.